1. censeo, sui, sum, 2.
1) msz. A) a római polgárnak vagyonát (küln. földbirtokát s egyéb teljes tulajdoni joggal birt javait: az ugynevezett res mancipii-t) megbecsüli, s a szerint állásának s korának is tekintetbevételével, a polgárok könyvének bizonyos osztályába beirja, mit rendesen a Censorok igazítottak, tekintettel a hadi összeirásra, a népgyülésekben gyakorolt szavazatjogra, s régebben az adóra is: c. aliquem; ducenta milia capitum censa sunt; haec classis censetur XI. milibus aeris, ezen osztály polgárai közül mindegyiknek 11000 assis értékkel kell birnia; census equestrem summam nummorum, ennek vagyona a lovagokra határozott minimumra van becsülve: capite censi» igy nevezték az olyan polgárokat, kik majd semmi, vagy éppen semmi vagyonnal nem birtak, s a kiket a polgárkönyvbe nem a birtokra nézve csak személyökre irtak be; legem censui censendo dicere, azt a formát meghatározni, mely szerint a becsülésnek történnie kell. B) vagyonát beiratja, feladja, bevallja vagyonát: suntne ista praedia censui censendo? in qua tribu ista praedia censuisti?
2) átalán megbecsül, árt szab, megitél, rem, ista praedia; censeri re aliqua (újk.), valamiért nagyra becsültetni.
3) tart, vél, abban a véleményben van, (rendesen oly véleményről, melyet a körülmények és okok megfontolása után olyan mond, ki arra fel volt szólitva, s azt némi joggal és tekintéllyel mondhatja, vesd ö. opinor, puto stb.); helyesnek vagy hasznosnak tart; quid censetis? surgendum censeo; c. aequum esse. Innen
4) msz. mikor a tanácsban véleményt mondanak vagy szavaznak, A) egyes tanácsnokról (senator) nyilatkozik, szavaz: plerique cc. ut noctu iter faceret; c. arcessas copias, c. captivos esse reddendos; (ritkán) c. eruptionem, kirohanásra szavaz. B) az egész tanácsról (senatus) rendel, végez, határoz: quae patres cc.; senatus c. eos ab armis decedere, ut Aeduos defenderet, comitia non esse exspectanda, sed dictatorem dici; (újk.) c. alicui triumphum.